HISTORIA

Tarnowski Chór GOS.PL powstał w mieście Tarnów (woj. małopolskie), 12 styczna 2003 roku, z inicjatywy tarnowskich muzyków: Bartłomieja Szułakiewicza, Tomasza i Moniki Stec oraz ks. Pawła Cyza z Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri w Tarnowie, który stał się duchowym przewodnikiem chóru.
Tego też dnia, 12 stycznia 2003 roku, o godz. 19.00 rozpoczęła się pierwsza, historyczna próba Tarnowskiego Chóru GOS.PL. Wokół grona założycielskiego zgromadziło się liczne grono osób z tarnowskiego środowiska muzycznego – muzyków związanych ze sceną piosenki chrześcijańskiej, związanych z zespołami t.j. Monk, Diverbium, Gaudium, Deys, a także „absolwenci” znanych tarnowskich chórów Puellae Orantes, Pueri Cantores Tarnovienses oraz chóru Cantus. Przez dziesięć lat działalności chór dał się poznać jako gwarancja żywiołowo i ekspresyjnie wykonywanej muzyki chrześcijańskiej.

Wieloletnia praca chóru zaowocowała licznymi koncertami, a także nagrodami. Udzielając się artystycznie i społecznie, zarówno w Tarnowie, jak i całej Polsce, Tarnowski Chór GOS.PL zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień, m.in.: Dużą Kroplę – statuetkę przyznawaną przez Stowarzyszenie Kropla, Nagrodę im. Roberta Gucwy za krzewienie wartości chrześcijańskich, Nagrodę Prezydenta Miasta Tarnowa w dziedzinie działalności artystycznej. Chór występował w wielu miejscach na terenie Polski, biorąc jednocześnie udział w najważniejszych imprezach kulturalnych, m.in. w Krakowie na Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej oraz podczas wizyty Pani Prezydentowej Danuty Wałęsy w siedzibie Stowarzyszenia Siemacha, w Kąśnej Dolnej przy Dworku Ignacego Paderewskiego , we Wrocławiu wspierając wraz ze Stowarzyszeniem Kropla Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wrocławskiej Akademii Medycznej oraz w rodzinnym Tarnowie m.in. koncertem wraz z Caroline Mhlanga otwierając II Tarnowską Wiosnę Jazzową, w trakcie III Tarnowskiej Kropli koncertując dla Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej, czy też podczas XXVI Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Tarnowski Chór Gos.pl wykonuje głównie muzykę określaną jako Contemporary Gospel – jest to muzyka bazująca na śpiewach protestanckich kościołów z południa USA wzbogacona o doświadczenia jazzu, rocka i pop. Chór GOS.PL mówi o sobie, że „rozsadza te ramy jeszcze bardziej”. W kręgu repertuarowym znajdują się utwory rozpościerające się od tradycyjnych Negro Spirituals, aż po Hip-hop, od nawiązań do klasyki po szeroko rozumiany folklor.
Działalność chóru przebiega wielowymiarowo:
– Chór chętnie włącza się w działalność charytatywną, wykonując koncerty na rzecz takich organizacji jak:
  • Stowarzyszenie Ich Lepsze Jutro – działające na rzecz dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin,
  • Stowarzyszenie Kropla – zbierającego fundusze na badania dawców szpiku kostnego,
  • Inicjatywa Młodzi Misjom – zajmująca się organizowaniem pomocy dla Afryki (od 2008 roku GOS.PL regularnie bierze udział w koncertach „Spe salvi” na płycie tarnowskiego rynku)
– działa aktywnie na polu krzewienia muzyki gospel – w 2006 roku, Tarnowski Chór GOS.PL zorganizował I Tarnowskie Spotkanie Gospel. Był to pierwszy w Tarnowie koncert znakomitych chórów gospel, które przybyły do Tarnowa z Przemyśla i Krakowa. Wśród zaproszonych gości znalazł się Kraków Gospel Choir wraz z Lea Kjeldsen, Joyful Voice oraz Chór Gospel z Przemyśla.

– Tarnowski Chór GOS.PL czuje się bardzo związany ze środowiskiem lokalnym – chętnie bierze udział w koncertach oraz programach telewizyjnych promujących Miasto Tarnów (między innymi w programie Kawa czy Herbata w roku 2007 i „Między Ziemią a Niebem” w 2014).
– Najistotniejsze jest jednak, że cały czas główną myślą Tarnowskiego Chóru GOS.PL jest działalność ewangelizacyjna i pamięć o chrześcijańskich korzeniach. Pomimo, iż gospel nie jest katolicką muzyką liturgiczną, co najmniej raz w miesiącu Chór GOS.PL przygotowuje niezwykłą i nastrojową oprawę Mszy Św., która przez 10 lat odbywała się w Kościele xx Filipinów a obecnie w Kościele Duszpasterstwa Akademickiego Tratwa, z którym od roku 2012 chór jest ściśle związany głównie za sprawą jednego z opiekunów duchowych ks. Andrzeja Augustyna.
Obecny skład Tarnowskiego Chóru GOS.PL to blisko trzydzieści osób śpiewających w trzech głosach – sopran, tenor, alt. Chórem dyryguje Anna Podkościelna- Cyz, Sekcja instrumentalna Tarnowskiego Chóru Gos.pl składa się z najwybitniejszych muzyków regionu tarnowskiego: Bartek Szułakiewicz /piano/ będący jednocześnie aranżerem oraz kompozytorem utworów Tarnowskiego Chóru GOS.PL, Grzegorz Nosek /bass/, Tomek Boruch /gitary/, Sylwester Malinowski /perkusja/. Gościnnie: Bartek Roju Rojek /perkusja/, Miłosz Mikrut /perkusja/, Norbert Pajek /gitary/, Michał Król /saksofon/.
Jako gospodarze, Tarnowski Chór GOS.PL wraz z Kościołem Chrześcijan Baptystów w Tarnowie zaprosili do Tarnowa zaprzyjaźnione chóry muzyki chrześcijańskiej: Voices of Mount Jesreel oraz Atlanta Challenge ze Stanów Zjednoczonych.

Obecnie Tarnowski Chór GOS.PL jest w trakcie nagrywania swojej pierwszej płyty studyjnej, która będzie wydana na dziesięciolecie istnienia chóru, w 2013 roku.

W czerwcu 2014 r. miała miejsce premiera pierwszej płyty studyjnej TARNOWSKIEGO CHÓRU GOS.PL, która wydana została z okazji dziesięciolecia istnienia chóru.

10431368_811532015538617_4386934164722655634_o by .

 

24 maja 2013